אספקלריה של תנועה – "ריקוד הגלים" בעכו

אל מול השמש השוקעת בכבדות, במקום שבו מיטשטש הגבול בין ים ושמים, התאספו תושביה הערבים של העיר עכו לחזות במופע שלקחו בו חלק ילדים, נוער, מבוגרים ודייגים בסירותיהם. ב-6 לחודש מאי 2010 העלו מרילי הרדנברג (Hardenbergh) וג'ני מור (Moore), שתי מטפלות בתנועה אמריקאיות, מופע קהילתי על חוף ימה של עכו. המופע הראשון שתוכנן להיות מוצג בסוכות 2008 בוטל בזמנו על רקע מהומות שפרצו בין יהודים וערבים בעיר, אך זה לא מנע את המשך שיתוף הפעולה בין היוצרות לתושבי העיר. וכך, זאת הפעם השלישית הועלה מופע הגלים על רקע התפאורה הייחודית של נוף עוצר נשימה – המקום שבו נושק הים התיכון לחומותיה של עכו, אחת מערי הנמל העתיקות בעולם ואתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

ריקוד הגלים בעכו

על רקע השקיעה התנועעו ילדות ונערות על החול החם והרך למרגלות הצופים היושבים על החומות. הבדים הדקים והצבעוניים שהן אחזו התנועעו ורטטו ברוח בריקוד משל עצמו, מוסיפים ממד נוסף לתנועת הגוף והגלים.

לאחר זמן מה הופיעו דמויות על החומות משמאל, נעות ומניעות דגלים גדולים. תנועת הגברים על החומות הזכירה מחוות של לוחמים השומרים ומגינים על החומות העיר. אך הריקוד על החומות במקום ששימש לאורך ההיסטוריה הארוכה של העיר גישה נוחה לניסיונות הכיבוש של ארץ ישראל, מזמין אותנו גם לראות אותם ככובשים המנסים לחדור לעיר. הם מניעים את הדגלים בתנועה גדולה כמו מסמנים לאחרים או כאילו היו כלי נשק.

ריקוד הגלים בעכו

תוך כדי תנועתם הגיחו מעבר לעיקול החומות ארבע ספינות דייגים, מתקדמות אל מול נקודת המבט של הצופים כשמאחוריהם השמש השוקעת. סירות הדייגים נשאו דגלים משלהן ורקדו על הגלים כשהן נעות במעגלים, בשורה או מתקדמות בטור עורפי, כשתוך כדי תנועתן הן מתקרבות ומתרחקות מהרוקדים על החול ומהצופים על החומות.

ריקוד הגלים בעכו

לאחר שהספינות נעלמות מעבר לחומות העיר העבות והריקוד על החוף הסתיים, נראו סרטים צבעוניים הנמתחים בין החומות לחוף, יוצרים קשר נוסף של תנועה בין שני האתרים.

ריקוד הגלים בעכו

במופע זה נוצרת ה אספקלריה של תנועה – אנשים רוקדים על החוף והחומות, דגלים וסרטים המתנועעים ברוח, סירות המשייטות על פני הגלים וצופים הנעים על החומות ומתבוננים במופע העשיר. אספקלריית התנועה יוצרת קשר ייחודי בין הרוקדים לצופים ובינם לבין המקום והנוף הייחודיים על פניו הרבות וההיסטוריה העשירה שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.