רב-קוליות ושיח מחול בישראל

רב-קוליות ושיח מחול בישראל מציג לראשונה בשפה העברית קובץ מאמרים מחקריים בתחום המחול ובוחן את ריבוי הקולות הנארגים בשיח המחול העכשווי בישראל. הוא בוחן את התנועה והמחול המתקיימים במרחב הישראלי, ואת יחסי הגומלין הנרקמים בתוך מרחב זה עם רעיונות אמנותיים, מסורות תרבותיות, צורות מחול ומרחבים גאוגרפיים אחרים. מתוך דיון זה עולה סוגית המפתח של חיפוש אחר ביטוי ייחודי ישראלי ויצירתה של מקומיות בתוך שפת המחול והתנועה האוניברסלית.

רב-קוליות ושיח מחול בישראל מציג לראשונה בשפה העברית קובץ מאמרים מחקריים בתחום המחול ובוחן את ריבוי הקולות הנארגים בשיח המחול העכשווי בישראל. הספר בוחן את התנועה והמחול המתקיימים במרחב הישראלי, ואת יחסי הגומלין הנרקמים בתוך מרחב זה עם רעיונות אמנותיים, מסורות תרבותיות, צורות מחול ומרחבים גאוגרפיים אחרים. מתוך דיון זה עולה סוגית המפתח של חיפוש אחר ביטוי ייחודי ישראלי ויצירתה של מקומיות בתוך שפת המחול והתנועה האוניברסלית.

האסופה מציגה מאמרים שנכתבו מתוך שדות ידע שונים: היסטוריה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, חינוך, תקשורת וביקורת אמנות, ולפיכך גם השתמשו בשיטות מחקר שונות: מחקר ארכיוני, תצפית ותצפית משתתפת, ריאיונות, ניתוח תוכן תנועתי במתודות איכותניות וכמותניות, ואף הסתמכות על ידע גופני אישי שנצבר במשך שנות חיים כמקור עומק לתובנות קינסתטיות של חווית הגוף במרחב שתורגמו לידע מדעי. נושאי המחקר מציגים אף הם קולות שונים: מחול אמנותי לצד עממי, מחולות הנעים בין תרבויות שונות וכאלו המבטאים זיווגים מקומיים חדשים שספגו לתוכם השפעות מערביות, אירופיות ואמריקאיות לצד השפעות מזרח-תיכוניות; מחולות המייצגים דפוסים מסורתיים לצד פוסטמודרניים, מחול מודרני לצד בלט קלאסי, מחולות יהודיים בישראל ובתפוצות לצד מחולות לא יהודיים, מחולות כתרבות פנאי וכעיסוק שהוא חברתי, חינוכי, לאומי ומגדרי.

תוכן העניינים:

דינה רוגינסקי והניה רוטנברג – מחקר ושיח מחול בישראל – מבוא

מבט הסטורי

יהודית ברין אינגבר – נקודות מבט אמריקאיות, גרמניות וישראליות על מחול: מסע אישי בעקבות התפתחות המחול המודרני והעממי בישראל

רות אשל – תשעים שנות מחול לבימה בישראל (1920-2008)

תרבות וזהות

דינה רוגינסקי – הלאומי, האתני ומה שביניהם: בחינה סוציולוגית של יחסי הגומלין בין ריקודי עם, ריקודי עדות וריקודי מיעוטים בישרלא

יונת רוטמן – לנוע בין מזרח ומערב: גאוגרפיה מזרחית ביצירתם של משה אפרתי וברק מרשל

שרי אלרון – לרקוד עברית: העבריות ביצירתן של רינה ניקובה ולהקת התימניות

גוף ומגדר

דליה לירן-אלפר – ברבור ישראלי?! מגדר ופנטזיה בחוגי בלט לנערות

דבורה חפץ – ריקוד לטיני, חושניות ועוצמת העונג

נעמי בהט-רצון – נשים מחוללות בחגיגות חתונה במסורות יהודיות: תרבות ומגדר

יצירה ויצירתיות

נירה על-דור – כתב התנועה אשכול-וכמן: קוראים, כותבים, רוקדים, משתנים

הניה רוטנברג – אויסטר: האניגמה של הצדפה

העורכות

ד"ר הניה רוטנברג היא חוקרת מחול העוסקת בסוגיות אסתטיות ובמערכות יחסים בין ריקוד וציור בתרבות פוסטמודרנית. מלמדת בבית הספר לאמנויות המחול במכללת סמינר הקיבוצים ועורכת שותפה של כתב-העת מחול עכשיו.

 ד"ר דינה רוגינסקי היא סוציולוגית ואנתרופולוגית החוקרת את המפגש שבין מחול ומופע תרבותי לבין לאומיות, אתניות, פולקלור ופוליטיקת תרבות. לימדה באוניברסיטאות בישראל וכיום מלמדת באוניברסיטת טורונטו, קנדה.

תל אביב: רסלינג, 2009.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.